top of page

אתגרים נפוצים

התמודדות עם סירובי אכילה

​עקת חום גורמת לירידה בהזנה ולכן הריכוז של חומרים מזינים הדרושים כדי לשמור על תרנגול בריא ופורה הופך להיות קריטי. מלבד צריכת מזון מופחתת, והאטה בקצב הצמיחה, חום מגביר הפרשת מינרלים וויטמינים רבים.

יש לתת תשומת לב מיוחדת למינרלים נחושת ואבץ, אשר שניהם חשובים בפעילות אנזימים רבים. הליקויים במינרלים אלה מובילים לתיאבון מופחת, ניצול הזנה פחות יעיל, והפחתת ייצור הביצים. כאשר המינרלים מסופקים במי השתייה, העופות מקבלים תמיכה מתמשכת עקב החשיפה הרבה לשתייה במהלך עקת חום.

חומצות אורגניות (למשל: לקטית, פורמית ופרופיונית) יכולות להביא להקלה על ההשפעות השליליות של הסטרס, במיוחד הפגיעה בעיכול החלבון. על ידי הורדת pH הקיבה, מתאפשר תפקוד טוב יותר של אנזימי העיכול המעורבים בעיכול החלבון.

חומצות אמינו הן לא רק אבני הבניין לסינתזת החלבון, אלא גם מקורות אנרגיה. לחומצת האמינו טריפטופן יש פוטנציאל להקל על סטרס. מתיונין ממלא תפקיד מכריע במערכת נוגדת החמצון, ומניעת נזק נוסף לתאים עקב צריכת מזון לא תקינה.

מניעת דיכוי חיסוני

לחומצות אורגניות יש השפעה חיובית על מערכת החיסון, כמו רמה גבוהה יותר של גלובולין בסרום. לאבץ יש תכונות גירוי המערכת החיסונית ולא רק משחק תפקיד במערכת נוגדי החמצון, אלא גם להגדיל את התגובות נוגדנים העיקרי משני. חומצות אמינו בתוך התמהיל, כאמור לא רק לשחק תפקיד במערכת נוגדת חמצון (מתיונין), אלא גם אבני הבניין חיוני וממריצים עבור איתות כימי של המערכת החיסונית (ציטוקינים) שהם בעצם חלבונים קטנים.

מניעת זיהום

תערובת נכונה של חומצות אורגניות הכרחית כדי להוריד את pH המים. 

אנו ממליצים על חומצה לקטית, חומצה פרופיונית וחומצה פורמית. אלו חומצות אורגניות המורידות את ה- pH ל 4.0, ומפחיתות את הצמיחה החיידקית של ארבעה חיידקים נפוצים המשפיעים על בריאות המעיים: קולי, קלוסטריום, סלמונלה ופסטאורלה.

חומצות אלו שומרות על המים טעימים לבעל החיים, ובכך אינן מורידות את צריכת השתיה והתערובת.

לנחושת תכונות אנטיבקטריאליות, אחת מהן היא כי עודף בנחושת גורם לירידה בשלמות הממברנה של חיידקים, מה שמוביל לדליפה של חומרים חיוניים מסוימים, כגון אשלגן וגלוטמט, ומוביל להתייבשות ומוות התא. הדבר חשוב במיוחד במאבק על חיידקים פתוגניים במעיים.

רככת

בדרך כלל רככת וביצים חלשות נובעת ממחסור בסידן.

רוב החלקאים בוחרים להוסיף סידן בתערובת המזון, פתרון נוח אך יעיל בצורה מוגבלת.

בדרך כלל, ויטמין D3 אינו ויטמין יציב והוא חיוני בקליטת סידן בגוף העופות. חוסר בויטמין D3 יגרום לגוף להשתמש בסידן שבעצמות, ובכך מצב העצמות יידרדר.

לעיתים קרובות עופות סובלים ממחסור בוויטמין D3. הסיבה לכך היא כי ויטמין D3 הנמצא בתערובת מושפע על ידי כל מיני אלמנטים נוספים בתערובת. לדוגמה, לחומצות אורגניות בתערובת יש השפעה שלילית על היציבות של הויטמין ולגורמים כמו חום ישנה גם השפעה שלילית על היציבות של ויטמין D3.

עדיף ויעיל הרבה יותר להוסיף תכשיר נוזלי המכיל סידן מרוכז בצורה אורגנית, ויטמין D3 ומגנזיום, אשר נספגים בקלות במעיים של בעלי החיים. תוספת זו שומרת על האיזון האופטימלי של הסידן בבעלי החיים.

רפד

הרפד יכול ללמד אותנו רבות על מצב הלהקה. הרפד מהווה כלי אבחון למעי הלהקה וכדאי להתעכב עליו יום יום, במיוחד לאחר גיל שלושה שבועות.

רפד רטוב - הסיבות לרפד רטוב יכולות להיות רבות, ובעיקר יש לשלול איוורור לקוי או תנאי ממשק אחרים. אם שמים לב שההפרשות עצמן רטובות, ניתן לטפל בבעיה בעזרת מוצרים רבים (אסנשייל, מינרל קופר)

bottom of page