top of page

קלפרול

כלפרול_אתר.png

זריקה של שמש

האם ידעת שוויטמין D3 הוא המפתח לספיגת הסידן? 

בממוצע, פטמים ומטילות צריכים עד 40 יב״ל של ויטמין D3 ליום כדי לתמוך בצמיחתם ובבריאותם, כל זאת תוך ניסיון להשיג את מלוא הפוטנציאל הגנטי שלהם. כאשר הם נמצאים במחסור, ניתן יהיה לראות שלדים רכים וקליפות ביצה חלשות, שיגרמו להפסדים כלכליים משמעותיים.

 

ייצור ויטמין D3 בעור אינו יעיל כאשר אור השמש מגיע דרך החלון מכיוון שקרניים אולטרה סגולות אינן מסוגלות לעבור זכוכית. לכן עופות השוכנים בלול סגור תלויים מאוד בהזנה שלהם כדי לקבל את הויטמין D3 הנדרש.

 

אור השמש הוא המקור הטוב ביותר לוויטמין D3, אבל מה אם אין אור שמש? 

כדי להישאר בריאים, בני אדם זקוקים לכ- 10-15 דקות UVB ליום עם 40% מהעור שלנו חשוף. מחסור בוויטמין D3 יכול להתפתח במהירות רבה כאשר העור אינו נחשף ישירות לשמש, במיוחד אצל בעלי חיים בעלי ביצועים גבוהים כמו רבייה ומטילות. רק כאשר אור השמש נוגע ישירות בעור ניתן לייצר ויטמין D3.

 

כמות ויטמין D3 ב 10 מ"ל קלפרול שווה ל 30 דקות של חשיפה לאור השמש. 

כאשר חשיפה לאור השמש נעדרת, ויטמין D3 הופך למרכיב חיוני מבחינה תזונתית. במחזור החיים של כל בעל חיים יש תקופות בהן נדרשת תמיכה תזונתית. מצד אחד גורמים כמו טמפרטורה, לחות, חמצן ו- pH עשויים להשפיע לרעה על רמות ויטמין D3 במהלך האחסון.

מצד שני, לפעמים בעלי חיים זקוקים לטיפול נוסף בשלבים קריטיים של צמיחה מהירה או כדי לשמור על הביצועים הגבוהים של בעלי חיים מבוגרים.

כמו כן, צריכת ההזנה יורדת בשלבים מלחיצים כמו בעת עקת חום. גורמים אלו עלולים לגרום לבעיות באיכות שריר השלד והביצה עקב מחסור בוויטמין D3. קלפרול הוא פתרון ויטמין D3 יציב היטב המספק את היכולת לזריקת ויטמין D3 דרך מי השתייה לתמיכה מיידית.

נוסחת הזהב לאיכות קליפת הביצה ולתפקוד השרירים 

כיום, פטמים גדלים במהירות, ובמטילות, קצב ההטלה גדל ב -20%. כדי למנוע בעיות של שריר-שלד וביצה, יש לספק איזון טוב של מינרלים חשובים ולהבטיח את זמינותם הביולוגית.

 

אבני בניין תזונתיות חיוניות – סידן, זרחן ומגנזיום 

קליפות ביצה מורכבות בעיקר ממברנות ארוכות של סידן פחמתי (98.2%), זרחן (0.9%) ומגנזיום (0.9%). סידן פחמתי מתפקד כאבן הבניין של קליפת הביצה. לרכיבים הנותרים יש תכונות קשירות לסידן, ובכך לספק מבנה וחוזק לקליפה.

 

העצם עצמה מורכבת בעיקר מסיבי קולגן, ומינרל עצמות אנאורגני מבוסס זרחן - סידן, המכונה גם 'גביש הידרוקסיפטיט'. מגנזיום תורם לייצוב העצם, גדילה ומינרליזציה.

ידוע כי כיווץ שרירים מווסת על ידי סידן. סידן מפעיל את התכווצות השרירים על ידי יצירת אינטראקציות בין החלבונים מיוזין ואקטין. כמו כן מגנזיום ממלא תפקיד בוויסות התכווצות השרירים אולם בניגוד לסידן, מגנזיום משמש כחוסם סידן טבעי המסייע לשרירים להירגע.

 

להבטיח את אספקת אבן הבניין 

על מנת שסידן, מגנזיום וזרחן יגיעו מלכתחילה לעצמות, לקליפות הביצים ולשרירים, יש לוודא את זמינותם הביולוגית.

ויטמין D3 הוא המפתח למינרלים אלה להיספג מהמעי לדם. כאשר הוויטמין נמצא בחסר, לא ניתן לספוג מינרלים אלה מה שמביא לבעיות במערכת התנועה ובאיכות קליפת הביצה.

מזון לבעלי חיים מכיל כמויות מספקות של זרחן אולם אלה 'נעולים' בחומצה הפיטית, שהיא מקור טבעי של זרחן. קלפרול מועשר ב״משחרר זרחן״ אשר משחרר את הזרחן מהחומצה הפיטית ובכך הופך אותו לזמין לקליטת הגוף.

קלפרול הוא תערובת נוזלית של ויטמין D3 מרוכז ומיוצב לצד סידן ומגנזיום אורגניים ומשחרר זרחן המשפר את קלות הספיגה במעיים של בעלי החיים. תוסף זה הוא תכשיר הזהב השומר על איזון הסידן והזרחן של החיה במצב אופטימלי.

תזמון חיוני לביצוע מיטבי של הטלת ביצים

הביקוש הגובר במטילות מסחריות וביצועי הרבייה מגביר את הלחץ על הציפורים לחילוף חומרים ולגייס יותר ויותר סידן מהמעי לעצמות ולרחם לייצור קליפת ביצה. השלדים והדרישות התזונתיות של תרנגולות ייחודיים ביחס לרמת צריכת הסידן וליכולת העצם הנבנית ונחלצת כל הזמן.

קליפת הביצה נוצרת מסידן פחמתי והמטילות תבצענה חילוף חומרים ותעביר את המשקל הכולל של השלד שלה מספר פעמים כדי לייצר קליפות ביצה במהלך מחזור ההטלה. התרנגולת דורשת בערך 2.5 גרם סידן בסביבות 20 שעות לייצור ביצה מפותחת לחלוטין של 60 גרם. ניתן לספק כ- 60-70% מהסידן הנדרש דרך ההזנה שאינו מספיק כדי לכסות את שיא דרישת הסידן במהלך היווצרות קליפת הביצה. את כל השאר יש לעבור מטבוליזם ממאגרי הגוף שהיא מערכת ייחודית אך עדינה. יצירה ותחזוקה של שלד חזק על ידי הבטחת אספקת חומרים מזינים חיוניים וזמינותם היא חיונית להבטחת תרנגולת מניבה יצרנית.

ויטמין D3 הוא המפתח לשמירה על הומיאוסטזיס של סידן על ידי גירוי ספיגתו. ליקויים במינרל זה עלולים לגרום לשלדים וקליפות ביצה לא אופטימליות.

 

יצירת שלד חזק 

התפתחות העצמות המבניות (רקמת עצם קליפת המוח) מתרחשת בשלב הגידול בו המטילה כמעט הגיעה לגודל מסגרת שלד בוגרת. בין 15 שבועות ל - 25 שבועות תרנגולות מפתחות את השחלות שלהן ואת מערכת הרבייה שמניעה גם את היווצרות העצם המדולרית ועוצרת את היווצרות העצם המבנית. לכן יש חשיבות שהיווצרות עצמות מבניות תהיה אופטימלית לפני תחילת הבגרות המינית.

 

שמירה על שלד חזק 

עצם מדולרית היא עצם ארוגה ייחודית המתפקדת כמאגר סידן להיווצרות קליפת הביצה כאשר ההזנה אינה מספקת. עצם מדולרית היא באופן אידיאלי המקור הראשון המגויס כאשר נדרש למטילה יותר סידן. מאחר ותרגולות מטילות מודרניות פותחו לייצור ביצים, מתפתחת עצם מדולרית ברגע שמתחיל ייצור הביציות, וקיים סיכון גבוה שהיא תאבד את המבנה שלה והדבר יביא לבעיות רגליים, במיוחד אצל מטילות מבוגרות.

גיל המטילה הוא הגורם הקובע ביותר לחוזק ואיכות קליפת הביצה. במיוחד אצל תרנגולות מבוגרות (מעל גיל 40 שבועות) איכות קליפת הביצה מתדרדרת ומתבטאת בעיקר בעלייה של ביצים סדוקות.

 

העיתוי הוא קריטי 

קלפרול הוא תערובת נוזלית של ויטמין D3 מרוכז ומיוצב לצד סידן ומגנזיום אורגניים ומשחרר זרחן. תוספים הם חיוניים לתמיכה ביצירת שלד חזק וגם בהתנסות בבעיות איכות קליפת הביצה. המינון המומלץ הוא 1 ליטר קלפרול לכל 1,000 ליטר מי שתייה. אם ניקח בחשבון שתי תקופות קריטיות אלו, הזמנים הנכונים לספק תמיכה על-תזונתית עם קלפרול הם:

  • 20 השבועות הראשונים: יום בשבוע

  • כאשר חווים בעיות באיכות קליפת הביצה בשכבות מבוגרות יותר - שבועיים ראשונים: 6 ימים בשבוע - לאחר מכן: 3 ימים בשבוע

חיזוק תפקוד השרירים

אנו יודעים שסידן חיוני לשלד חזק ולאיכות קליפת ביצה טובה אצל פטמים ומטילות. האם ידעת גם שהוא ממלא תפקיד קריטי בתפקוד השרירים?

תהליך כיווץ השרירים הוא תהליך המווסת על ידי סידן. שרירים הם צרורות של סיבים חזקים המורכבים מחוטי חלבון משתלבים זה בזה. השריר מתכווץ בכך שהחוטים הללו מחליקים זה על פני זה ובכך מקצר את השריר כולו. כדי להשיג כיווץ זה, יש צורך בסידן כדי 'לבטל את החסימה' של אתרי הקישור של החוטים, ובכך לאפשר למשוך את החוט ולגרום לקיצור הצרור.

במילים פשוטות, סידן נחוץ להחלקת נימים אלה זה על זה וליצירת כיווץ שרירים

חזק ומיטבי.

 

הרפה את השרירים! 

מלבד כיווץ שרירים, הרפיה של השרירים חשובה. למגנזיום תפקיד חשוב בוויסות כיווץ השרירים על ידי חסימת השפעות הסידן, ובכך לאפשר לשריר להירגע.

הלב הוא איבר שרירי וסידן דרוש להתכווצות לב תקינה.

סידן הכרחי להתכווצות השרירים (הלב) ולהעברה עצבית. הפעלת תפקוד השריר משפרת את החוסן של בעלי החיים. לעיתים קרובות נצפה כי פטמים חיים יותר לאחר מתן קלפרול, בין השאר על ידי הפעלת ״הישובים״ הרדומים חזרה לתנועה. במטילות זה יכול להקל על תהליך הטלת ביציות קל יותר.

 

הצורך בסידן סביב הלידה 

הגוף שומר על שליטה הדוקה מאוד על רמות הסידן בדם בכל זמן נתון. האיזון מווסת על ידי יחסי גומלין אלגנטיים של סידן הנספג מהמעיים, הובלת סידן אל העצמות ומחוצה לה, ופעילות הכליות והפרשת סידן בשתן.

אצל בעלי חיים שנבחרו גנטית לייצור גבוה כמו רבייה או פרות חלב סביב ובמהלך הלידה, דרישות הסידן עוברות לכיווץ הרחם והפרשת קולוסטרום. תזוזה דרסטית זו של סידן מהדם עלולה לגרום לבעיות כמו לידות עובר מת וקדחת חלב, במיוחד כאשר קיימות עתודות לא מספקות. עם הריכוז הגבוה של ויטמין D3, קלפרול מסייע להפחתת הסיכונים לסיבוכים הקשורים לסידן על ידי ויסות חילוף החומרים של הסידן.

 

קלפרול - עם ויטמין D3 מרוכז לחילוף חומרים מעולה 

כדי להבטיח שמטבוליזם הסידן יישמר במיטבו, ויטמין D3 נחוץ בכדי לשפר את ספיגתו מחומרי ההזנה במערכת העיכול. ללא ויטמין D3, הגוף לא היה מסוגל לספוג סידן וכך לא יוכל לשמור על איזון הסידן. זה בהחלט יגרום לתופעות מזיקות הקשורות להתכווצות שרירים.

תכולת ויטמין D3 ב- קלפרול, יחד עם האיזון הייחודי בין סידן כלורי אורגני, מגנזיום ומשחרר זרחן, תורמים לחיזוק תפקוד השרירים האופטימלי ולשיפור יכולת החיים והכדאיות של בעלי החיים.

bottom of page